BİZİ TAKİP EDİN

FacebookTwitterRSSLinkedInYoutube

E-Posta Aboneliği

Ekleyen: - 02 Mart 2011. Kategori: SESLİ YAZILAR. Bu yazıya yapılan yorumları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapatılmıştır.

Duvarların Dili

‘Duvarların Dili’ olsa!

“Hapishane” kelimesi size ne düşündürür? Pek çok kişi, herhalde bu sorunun cevabını bile ürkerek verecektir. Buna bende dâhildim. Geçmiş zamandan bahsediyorum. Çünkü çok yakın zamanda, öyle bir sosyal sorumluluk projesini yakından takip etme fırsatı buldum ki; bir başka bakış açısı da canlandı beynimde.

Sevgili Tümay Özokur, Aykut Işıklar ile “2’si Bir Arada” adlı programımızda çok önemli bir sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdiklerini söylemiş ve bizi izlemeye davet etmişti. İyilik ve kötülük perilerini oynayan güzel ve yetenekli 2 oyuncunun dışında, yazan ve yönetenin (Hakan Metin Mercan), diğer tüm oyuncuların, sahne amirinin, ışıkçının, sesçinin gerçek mahkûmlar olduğu bir tiyatro oyunu “Duvarların Dili”.

Ümraniye T tipi ceza infaz kurumu gösteri salonunda “T Tipi Sakinleri Oyuncuları” nın sergilediği bir oyun. Oyun da, oyuncular da o kadar şahane bir gösteri sergilediler ki bizlere, gerçekten hayran olmamak mümkün değildi.

Çok değerli basın mensubu ve sanatçı dostlarımızın yanı sıra, hukuk fakültesi öğrencileri ile birlikte seyrettik bu tiyatro gösterisini.

Oyun, aynı koğuşta bulunan mahkûmların, hangi suçlar nedeni ile oraya geldiklerini ve demir parmaklıkların ardındaki ortak yaşamlarını anlatıyor bizlere.

Dahası umutlarını, beklentilerini.

Oyunculukları ile bizleri kendilerine hayran bırakan ve böyle bir projede yer almak yürekliliğini gösteren, çok sevgili dostlarım (Kötülük Perisi) Sema Şahingöz ve (İyilik Perisi) Gaye Turgut ise rolleri ile bizi iyiliğe ve kötülüğe ne kadar yakın olduğumuz konusunda, bir kez daha sarstılar. Hayatımda yaşadığım en anlamlı günlerden biriydi, orada olmak. Ve perde açıldı, oyun başladı.

Birinci perde arasında, mahkûm oyuncular ile bir araya geldik. İşte o anda eminim onlar içinde, bizim içinde tarifi imkânsız duygular yaşadık. Ne kendileri böyle bir şeyi başarabildiklerine, ne de bizler böylesi bir paylaşımın gerçek olduğuna inanabildik kısa bir süre. El ele verdik. Hepimizin gözleri o kadar parlıyordu ki; bu heyecan, kelimelerle anlatılamaz inanın. Yanlışı yapanı, yine topluma doğru olarak kazandırmaya çalışmanın, insan olmanın gereklerini yerine getirmeye çalışmanın sonucuydu bu heyecan.

İkinci perde başladığında hepimizde başka bir heyecan vardı. Oyunun sonunda müthiş bir final, ayakta alkışlar, gözyaşları, hayatın ta kendisi yaşanıyordu sahnede. Ve bunu başaran insanların haklı gururu.

Ürkmek, korkmak, telaş, sabır, özlem, kızgınlık, bekleyiş, acı ve bunun gibi aslında birçok duyguyu bir arada yaşatıyor hapishane duvarları insanlara. Ve sadece içeridekilere değil, dışarıda onları bekleyenlere de…

Toplumlar var oldukça, maalesef suç da var oluyor. Farklılaşabiliyor ama yok olmuyor. Peki, bizler, dışarıdakiler ne yapabiliriz? Kendimize ve topluma, faydalı birer vatandaş olmanın dışında.

İşte bu anlamda sosyal sorumluluk projelerine ve onları hayata geçirecek, yürekli insanlara çok iş düşüyor. Yürekli diyorum, çünkü maalesef hayatın gün geçtikçe bencilleştirdiği, insanlığın gereklerini yerine getirmek şöyle dursun “Aman bana ne?” gibi bir cümleyi pek fazla kullanabilen toplumlarda, hele böyle bir konuda YÜREKLİ ve CESUR insanlara ihtiyaç var. Elimizi bazen taşın altına koymak gerekir. Çünkü iyi de kötü de her şey insanlar içindir.

“Duvarların Dili” olsa! İşte bize ancak böyle güzel anlatır içeride yaşananları.

Sanat, bir kez daha ne kadar birleştirici ve iyileştirici olduğunu gösterdi bizlere.

Bu projeye gönül vermiş, tüm duyarlı insanlara binlerce kez teşekkürler.

Suçtan ve yanlıştan uzak günler diliyorum hepimize.

Ses dosyasını bilgisayarınıza indirmek için alttaki linkin üzerinde “sağ tıklayın” ve “Farklı kaydet” seçeneğine basın.

Duvarlarin Dili – Ece Pirim – KadinMedya.com.mp3

KadınMedya.com | Ece Pirim

Bu yazıyı paylaş

Facebook Yorumları

Duvarların Dili için yapılan yorumlar

  1. FIRAT ÜNAL

    08 Mayıs 2011 - 14:03

    bu projeye destek verenlere tşk ederim emeği geçenlerden allah razı olsun bir an olsun onlar için güzel birşey yapılmış bir çoğu kader mahkumu öyle yada böyle bir suçtan ötürü en güzel günleri cezaevinde geçiyor rabbim can sağlığıyla kurtulmalarını nasip etsin

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş