Kendini Sevmek için Bilmen Gereken 5 Şey

Paylaşım Seçenekleri
FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
Kendini Sevmek
Kendini sevmek, özellikle özgüven eksikliği yaşayan insanlar için oldukça zor bir durum. Özellikle geçmişteki hatalarını sürekli hatırlayan insanların kendini sevmesi, bir o kadar zorlaşmaya devam ediyor. Peki, kendini sevmenin yolları yok mu? Elbette, var. Bu içeriğimizde Kadın Medya olarak sizlerle kendini sevmek için bilinmesi gereken beş önemli bilgiyi paylaşmak istiyoruz. Bu hemen olacak bir şey değil. Ancak bu süreçte size faydalı olacağını düşünüyoruz.

AYRICA: Özgüven Nasıl Kazanılır? Özgüven Kazanma Yolları

Kendini Sevmek için Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kendini Sevmenin Yolları

1) Kendinize Nazik Olun: İnsanların birçoğu hayran olduğu ünlü insanlara veya yakın arkadaşlarına karşı oldukça nazik düşüncelere sahiptir. Ancak konu kendilerine gelince, maalesef daha acımasız oluyorlar. Bu durum ise kendini sevmenin önündeki en büyük engeldir. Bu yüzden kendinize karşı nazik düşüncelere, olumlu - pozitif görüşlere sahip olmaya çalışmalısınız.

AYRICA: Duygusal Olarak Güçlü Olmak için 5 Önemli Kriter

2) Varlığınıza Saygı Duyun: Kendinizde negatif veya eksik olarak gördüğünüz tüm özelliklerinizi kabul edin. Sizin toplamınız, tüm özellikleriniz ile birlikte meydana gelir. Eksiklik olarak gördüğünüz özelliklerinizi de sevmeye çalışın.

3) Vücudunuza Önem Verin: Kendini sevmeyen insanların en büyük sebeplerinden biri, kilolu veya zayıf olmalarıdır demek yanlış olmaz. Çünkü kendi vücuduna dikkat etmeyen insanların, kendini sevmeme olasılığı daha fazla oluyor. Bu yüzden, kendini sevme yolculuğunuzda, yediklerinize de dikkat etmelisiniz. Spor yapmak, kendinize olan güveninizi yerine getirebilecektir.

AYRICA: Moralim Bozuk Ne Yapmalıyım Diyenler için 5 Tavsiye

4) Kötümser Düşünceleri Bırakın: Zihninizi ne kadar olumsuz düşünceler ile doldurur iseniz, gününüz de öyle geçecektir. Bu şekilde ise kendinizi sevmeniz pek mümkün olmaz. Bu yüzden, zihninizi pozitif düşünceler ile doldurmalısınız.

5) Profesyonelden Destek Alın: Kendini sevmek konusunda uzun senelerdir sorun yaşadığınızı düşünüyor iseniz, bir profesyonelden destek alabilirsiniz. Bu ise kesinlikle utanılacak bir şey değildir. Yalnızca psikiyatri uzmanı ile değil, bir psikolog ile de görüşmeyi deneyebilirsiniz. Mutlaka faydasını görürsünüz.


Bu içeriğimizde sizlerle, kendini sevmek için yapılması gerekenler üzerine beş maddeyi sizlerle paylaşmak istedik. Kısıtlı olan ömrümüzde, kendimizi sevmemek için hiçbir sebep olmamalıdır. Bu yüzden, artık bir karar verin. Aynada gördüğünüz kişi ile barışın. Onu olmasını istediğiniz gibi değil, olduğu gibi kabul edin. Sizi siz yapan özelliklerinizden utanmayın. Çünkü onlar sayesinde varsınız.

Yorum göndermek ister misiniz?