Jöle Saça Zarar Verir mi? Saç Jölesinin Zararları (Yan Etkileri)

Paylaşım Seçenekleri
FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır
Jöle Saça Zarar Verir mi?
Gün boyunca hoş, mükemmel, asil ve düzgün bir görünüm, çoğumuzun her gün başarmayı hedeflediği şeydir. Buna uygun giysiler, kadınlar için makyaj ve kadın erkek fark etmeksizin doğru şekillendirilmiş saçlar dahildir. Saç, bireyin görünüşünü ve kişiliğini oluşturan en hayati unsurlardan biri olmakla birlikte bunu sağlamak için saç jöleleri kullananlar vardır. Ancak bir yandan da jöle saça zarar verir mi? soruları sorulmaktadır. Maalesef içerdiği zararlı kimyasallar nedeniyle saç ve saç derisi olmak üzere saç jölesinin zararları mevcuttur ve bunların farkında olmak gerekir.

AYRICA: Sivilceler için Yenmesi Gerekenler Nelerdir? (3 Baharat)

Jöle Saça Zarar Verir mi? Saç Jölesinin Zararları (Yan Etkileri)

Saç Jölesinin Zararları (Yan Etkileri)

1. Saç Jölesi Saçları Kurutur mu?

Saç jöleleri, saç ve saç derisindeki nemi uzaklaştıran ve onları kuru hale getiren kimyasallar içerir. Bu jeller nem seviyelerini bozar ve sebum üretimini azaltarak kuru ve kırılmaya meyilli saçlara neden olur. Bu durum da kaşıntılı ve pul pul olan kafa derisi sorunlarına yol açar.

2. Jöle Saçları Döker mi?

Bu jeller saçı ve saç derisini kurutur, böylece saçı kırılmaya ve dökülmeye meyilli hale getirir. Bu jellerde bulunan kimyasal bileşikler, dış kirleticilerle birlikte, kafa derisinde ölü hücre birikmesi ve aşırı sebum ile reaksiyona girer. Bu saç köklerini tıkar ve sonunda saç dökülmesine neden olur. Fazla ve uzun süreli saç dökülmesi de kellik gibi sorunlara yol açabilir.

3. Jöle Kepek Yapar mı?

Uzun süreli saç jölesi kullanımıyla susuz kalmış, yetersiz beslenmiş bir saç derisi, sağlıksız ve tıkanmış saç kökleri ile birlikte kepeğe de neden olabilir. Ayrıca saç diplerinde akne gibi diğer cilt hastalıklarına yol açabilir.

4. Jöle Saçı Beyazlatır mı?

Saç jölesinin yan etkileri arasında kırık uçlar, kepek, incelme ve renk değişikliği (beyazlama) sayılabilir.

Bu jellerdeki zararlı kimyasallar ayrıca boyalı saçlar üzerinde solma ve renk bozulması gibi kötü etkilere sahiptir ve bu jelin uzun süreli kullanımı da erken beyazlamaya neden olur.


Saç jölesinin zararları uzun süreli kullanımlarda kendini gösterebileceğinden, bilincinde olmak ve dikkat etmek önemlidir. Saç jölesi kullanımı nedeniyle saçlarınızda bu tarz problemler yaşadınız mı? Yorum alanından bizlere yazabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz...

Yorum göndermek ister misiniz?